Niezwykłe właściwości ziół peruwiańskich

Dlaczego właśnie amazońskie i andyjskie rośliny lecznicze wyróżniają się sposród innych?

Osoby, które kiedykolwiek odwiedziły Peru, doskonale wiedzą, iż istnieje tam kilka stref klimatycznych – od pustynnych terenów na zachodzie i niemal arktycznych rejonów w wysokich Andach, po klimaty równikowe w gorącej i parnej dżunglii Amazonii. Rośliny występujące w tych niepowtarzalnych warunkach klimatycznych siłą rzeczy muszą zyskiwać niezwykłe walory.

Mówi się, iż Amazonia to zielone płuca świata – największy na globie odbiorca dwutlenku węgla i największy producent tlenu. Można powiedzieć, że ze względu na swą dzikość i niedostępność, Amazonia fascynuje i przeraża. Wciąż jeszcze stanowi obszar nieznany, ale mimo to człowiek nieustannie dąży do poznania zasobów flory amazońskiej. Istnieje bowiem ponad 60 tys. różnych gatunków roślin, z których do tej pory udało się skatalogować ok. 6 tys. Literatura podaje, iż spośród tej ilości jedynie ok. 3 tys. gatunków uważa się za znane i stosowane w lecznictwie. Mimo to jednak, ten peruwiański skarb jest ogromnie doceniany zarówno w Peru jak i innych częściach świata. W peruwiańskim Instituto de Medicina Tradicional nieustannie bada się liczne, jeszcze niedawno nieznane nauce – amazońskie i andyjskie rośliny lecznicze. Tam zapoczątkowano badania m. in. nad królową roślin vilcacora. Tam również zbadano manayupe, huinco, polo de huaco, chuchuhuasi, tahuari, chiric sanango, sangre de drago, paico, marcco, iporuru i inne. Poza Limą szeroko zakrojone badania roślin amazońskich i andyjskich prowadzą także renomowane placówki naukowe niemal na całym świecie.

W Laboratorium Merek w New Jersey, w Laboratorium Medycyny Eksperymentalnej w Montpellier, na Uniwersytecie w Salerno (Włochy), w laboratoriach Uniwersytetu Charlottetown w Kanadzie zbadano np. hercampuri, conchalague i flor de arena. Najważniejsze jest jednak to, że wiedza na temat tych roślin nie pozostaje w laboratoriach i zbawienne skutki stosowania preparatów roślinnych coraz powszechniej zaczynają doceniać lekarze. Istnieje wiele kuracji, które pozwalają uniknąć wielu chorób lub rozwiązać problemy zdrowotne trapiące nas od wielu lat. Przy większości chorób (w tym nowotworowych) każda kuracja profilaktyczna powinna być poprzedzona oczyszczeniem organizmu jako niezbędny wstęp do prawidłowego leczenia. Ma to na celu usunięcie toksyn (produktów przemiany materii, produktów spalania, metali i in.), poprawienie funkcji układu odpornościowego, a przez to stanu zdrowia i dobrego samopoczucia.