Dentystę powinno się odwiedzać profilaktycznie, ale również wtedy, gdy pojawią się niepokojące objawy. W jakich sytuacjach powinno się pójść na wizytę?
Kiedy iść do dentysty?
Wizyty u dentysty powinny być regularne, gdy celem są zdrowe i ładne zęby na całe życie.
W trakcie konsultacji stomatologicznej można w porę wykryć różne dolegliwości, ale również otrzymać porady oraz skorzystać z procedur profilaktycznych, między innymi higienizacji, lakierowania.
Dodatkowo wizyta u stomatologa jest sposobem na poprawę estetyki uśmiechu, gdy skorzysta się z zabiegów stomatologii estetycznej jak wybielanie zębów czy założenie licówek.
Jakie objawy wymagają konsultacji ze stomatologiem?
Z wizyty u dentysty powinno się skorzystać wtedy, gdy zauważane są objawy wskazujące na dolegliwości. Kiedy do dentysty?
Objawy, które wymagają konsultacji z dentystą:
– Widoczne na zębach ciemne lub jasne plamy,
– Ból zębów – zarówno niewielki, jak i mocniejszy,
– Krwawienie, obniżanie się, obrzęki i bóle dziąseł,
– Nadwrażliwość zębów, na przykład na ciepłe, gorące, słodkie,
– Nieświeży oddech,
– Urazy, infekcje jamy ustnej,
– Ból szczęki,
– Zgrzytanie zębami,
– Częste bóle głowy o niewyjaśnionej przyczynie.
Jak często chodzić do dentysty?
Aby cieszyć się z promiennego uśmiechu, kluczowe znaczenie ma profilaktyka dentystyczna. Jak często powinno się odwiedzać dentystę, nawet wtedy, gdy nie odczuwa się niepokojących objawów?
Zaleca się przede wszystkim wizyty co 6 miesięcy, natomiast osoby, u których często pojawiają się próchnica, miały wszczepione implanty lub wykonywane inne zabiegi, powinny odwiedzać gabinet częściej.
W trakcie wizyt profilaktycznych stomatolog może wtedy dokładnie sprawdzić stan jamy ustnej oraz zalecić odpowiednie zabiegi, na przykład higienizację jamy ustnej, czyli usuwanie kamienia nazębnego i piaskowanie zębów, by były czyste.