Plastik szkodzi planecie i ludziom. Oto skuteczny sposób na jego ograniczenie!

Plastikowe butelki, słomki i foliówki zalegają w morzach i glebach w niemal każdym zakątku naszej planety. Niektóre z nich, w postaci mikrocząsteczek plastiku, są niewidoczne dla naszego oka i znajdują się w powietrzu, organizmach np. ryb i – w tej postaci – trafiają na nasze talerze. Stosując proste sposoby możemy skutecznie ograniczyć produkcję odpadów z plastiku. Jak to zrobić?

Tworzywo sztuczne jakim jest plastik jest szkodliwe dla środowiska naturalnego, zwierząt i człowieka. Niestety, choć plastik produkuje się szybko, łatwo i relatywnie tanio, bardzo trudno jest go zutylizować. Butelka PET rozkłada się średnio od kilkuset do tysiąca lat. Co gorsza, plastik często stosowany jest do produkcji opakowań jednorazowego użytku. To sprawia, że generujemy tony odpadów, które wcześniej posłużyły nam zaledwie chwilę. Jak temu zapobiec?

Zrezygnuj z butelek jednorazowych

W świadomości wielu osób żywy jest mit jakoby woda z kranu była pełna zanieczyszczeń. Wiele osób pamięta zapewne jak jeszcze w czasach PRL-u po odkręceniu kranu leciała woda w odcieniu brązowym. Od tej pory jednak wiele się zmieniło. Woda przechodzi na bieżąco szereg badań laboratoryjnych, a wodociągi są wciąż modernizowane. Woda kranowa zawiera też cenne minerały takie jak wapń, magnez czy potas. Szacuje się, że średnio w 1 litrze wody kranowej zawarte jest ok. 13,4 mg magnezu, 105,3 mg wapnia, 10,6 mg sodu, 4,0 mg potasu. To sprawia, że jakość wody kranowej często niewiele odbiega od jakości wody źródlanej, a nawet… mineralnej! Woda butelkowana, choć etykiety na niej umieszczone często przedstawiają górskie krajobrazy, nie zawsze spełnia wymogi dotyczące zawartości minerałów.

Zastąp wodę butelkowaną wodą filtrowaną. To proste!

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które – w przypadku osób nieprzekonanych do picia wody prosto z kranu – pozwolą wyzwolić się od zakupu wody w plastikowych butelkach. Rozwiązaniem tym są filtry do wody. Dzbanki z filtrem, wykonane ze szkła i dostępne w różnych pojemnościach oraz kolorach (np. stalowym, limonkowym lub makowym) są najpopularniejszym sposobem na uzyskanie smacznej, zdrowej wody filtrowanej. Z tego względu możemy spotkać je w wielu gospodarstwach domowych. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest też montaż filtrów przepływowych. Dzięki nim wodę filtrowaną możemy czerpać prosto z kranu, a na dodatek – dzięki baterii trójdrożnej – możemy decydować, kiedy chcemy z niego korzystać. W przypadku osób aktywnych, które dużo czasu spędzają poza domem, idealnym rozwiązaniem są butelki filtrujące. Można napełnić je w dowolnym miejscu – w pracy, na uczelni lub na siłowni. Więcej informacji o filtrach do wody dostępnych jest na stronie https://dafi.pl/blog/.