Czy rozstępy w trakcie ciąży to konieczność?

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie czy w trakcie trwania ciąży nabawi się rozstępów. Odpowiedź, niestety brzmi – prawdopodobnie tak. Jest to problem raczej natury estetycznej, gdyż nie stwarza on realnego zagrożenia dla zdrowia.

Rozstępy to rodzaj uszkodzenia skóry polegający na rozrywaniu się włókien kolagenu i elastyny. Spowodowane mogą być zaburzeniami hormonalnymi, również na tle genetycznym lub uszkodzeniami mechanicznymi.

Uszkodzenia mechaniczne powstają na skutek nagłego rozciągnięcia powłoki skóry np. w wyniku zbyt intensywnych ćwiczeń fizycznych lub szybkiego przybrania na wadze. Rozstępy początkowo wyglądają jak cienkie różowe, czerwone lub fioletowawe kreski.

Na tym etapie jest to po prostu stan zapalny i skóra jeszcze sama próbuje z nimi walczyć. Dlatego też, jeśli zależy nam na ładnym wyglądzie, należy natychmiast po zaobserwowaniu pierwszych objawów, pomóc skórze w tej walce.

W bardziej zaawansowanym stadium rozstępy robią się szersze, ciemniejsze aby w końcu stać się jasne, perłowe, niemal białe. W praktyce można powiedzieć, że zaawansowane rozstępy to nic innego jak zwykłe blizny na skórze.

Jest to tzw. faza zanikowa i domowymi sposobami nie zdziałamy już nic. Można wtedy jedynie zminimalizować ich widoczność poprzez rozjaśnienie, ale usunąć całkowicie można je już tylko operacyjnie.

Kobiety w ciąży narażone są najbardziej na pojawienie się rozstępów w sposób mechaniczny. U przyszłych mam rozstępy tworzą się najczęściej na skórze brzucha i piersi. Istnieje na szczęście kilka skutecznych sposobów na zminimalizowanie efektów tej przykrej dolegliwości.

Do najpopularniejszych należą odpowiednie zestawy ćwiczeń, masaże czy krem na rozstępy. Aby kuracja miała jak największy sens należy zasięgnąć porady fachowca w postaci dermatologa albo sięgnąć po renomowane i sprawdzone kremy lub maści.

Trzeba przy tym pamiętać aby wystrzegać się samodzielnych kuracji, jakich wiele można znaleźć w Internecie. Nie twierdzę, że są one nieskuteczne, ale często są one niebezpieczne jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w jej stosowaniu (jak np. kuracje kwasem glikolowym).