Soki to nie tylko trend

Jeszcze kilka dekad temu, kiedy w aptekach nie było tylu środków przeciwko przeziębieniom lub ogólnie przeciw niedobremu samopoczuciu, nierzadko nasze mamy i bacie zalecały różne soki. Prym wiódł oczywiście sok malinowy, który rzeczywiście skutecznie pozwał wypocić się z choroby. Na zatwardzenie polecano sok jabłkowy. Soki z innych owoców bywały skutecznym dodatkiem do nalewek. Potem popularnym stał się sok z aronii.

Rzadkością były jednak soki z warzyw lub owoców egzotycznych, bo tych drugich nie było prawie w sklepach. Wyjątkiem były soki pomidorowe, czy z kiszonej kapusty i kiszonych ogórków, zwykle stosowane jako skuteczny środek na kaca. Nie zawsze bowiem doceniano w soku z kapusty wysoką zawartość witaminy „C”. Wszak to dzięki kiszonej kapuście zaczęto kilka wieków temu marynarzy ratować przed szkorbutem.

Działanie soków

Soki, w zależności od tego z jakiej rośliny pochodzą, mogą mieć różne działanie. Nie tylko mogą służyć przeciw przeziębieniu lub ułatwiać trawienie, ale jednocześnie mogą mieć działanie odtruwające, antynowotworowe lub przeciwbólowe. Część soków dostarcza niezbędnych dla funkcjonowania serca elektrolitów. Sok jagodowy może mieć pozytywny wpływ zarówno na układ trawienny, jak i na wzrok. Soki bywają również skutecznym sposobem na odchudzanie – by przyśpieszyć spadek wagi można zastosować kilkudniową dietę opartą głównie na sokach.

Są soki, które skutecznie zapobiegają miażdżycy, choćby jabłkowy lub grejpfrutowy – oczywiście jeśli nie są sztucznie słodzone. Odporność organizmu zdecydowanie poprawia wypijanie przynajmniej 100 ml dziennie soku z cytryny.

Szybko zaczął cieszyć się dużym powodzeniem sok z noni, czyli morwy indyjskiej (Morinda citrifolia), od wieków stosowany w Polinezji jako uniwersalny środek leczniczy. Ma dosyć cierpki, wytrawny smak, ale przyjemny aromat. Stosowany w niedużych dawkach (20 ml) dwa dziennie może nie tylko zapobiegać miażdżycy lub nowotworom, ale również poprawić koncentrację i rozjaśnić umysł. Raczej nie powinno się zwiększać dziennej dawki tego soku.

Sok z noni wymaga odpowiedniego sposobu przechowywania – należy go przetrzymywać w lodówce, nie dłużej niż 25 dni.

Koktajle z soków

Koktajle z soków mogą zwiększyć efekt zdrowotny, na dodatek bywają dobrym dodatkiem podczas przyjmowania gości. Mimo to koktajle nie muszą być mieszanką wyłącznie soków owocowych. Ciekawy efekt smakowy może dać na przyklad mieszanka soku jabłkowego z sokiem z selera naciowego. Ciekawy smak ma sok z buraków z dodatkiem soku z cytryny. Podobnie możemy postąpić z sokiem z marchwi. W tych kombinacjach możliwości są niemal nieograniczone.

Zapraszamy na okplanet.pl