Kiedy warto zapisać dziecko na psychoterapię?

Problemy nastolatków wydają się nieraz banalne. Dorośli często ich nie widzą i nie rozumieją. Dla dziecka mogą stanowić one barierę nie do pokonania.

Z pozoru błahe sprawy mogą urosnąć do rangi prawdziwych kłopotów, jeśli dziecko nie jest w stanie sobie z nimi poradzić. Z czasem zacznie traktować rodziców jak wrogów, ponieważ nie znajdzie u nich zrozumienia. Do takiego dziecka wówczas jest niezwykle trudno dotrzeć. Niezbędna może okazać się pomoc osoby trzeciej, czyli terapia u terapeuty. Być może właśnie nastawienie specjalisty będzie w stanie zmienić nastawienie dziecka. Kiedy warto szukać pomocy u specjalisty?

Twoje zaangażowanie nie pomaga

Starasz się rozmawiać z synem czy córką, ale widzisz, że wszelkie próby nawiązania kontaktu kończą się fiaskiem. Próbujesz zorientować się w sytuacji i dowiedzieć się więcej na temat problemów, które trafią Twoje dziecko. Przecież widzisz, że chodzi smutne i coś go trapi. Trudno jednak zachęcić je do rozmowy i zwierzeń. Być może to właśnie jest moment, w którym powinieneś pomyśleć o zapisaniu je na terapię.

Poważne kłopoty

Generalnie rodzic może określić, czy według niego dziecko potrzebuje dodatkowej pomocy. W przypadku, gdy negatywne zachowania się nasilają, nie warto czekać. Problem sam się nie rozwiąże. Są również pewne znaki, które wskazują na to, że zwlekać się nie powinieneś. Jeśli zauważysz któryś z nich – nie zastanawiaj się. Należą do nich: zaniżone poczucie wartości, poczucie osamotnienia i niezrozumienia, problemy w szkole, uzależnienie od używek (narkotyków, Internetu, gier komputerowych), powtarzające się lęki i depresja, wrogość w stosunku do innych osób, zaburzenia odżywiania, konfliktowe relacje z innymi osobami, nawiązywanie niezdrowych relacji.

Gdzie szukać pomocy?

Jest wiele miejsc, które oferują specjalistyczne psychoterapie dla młodzieży. Jedną z nich jest ośrodek „Amikur”, który prowadzi psychoterapie dla młodzieży http://amikur.com/psychoterapia-dla-mlodziezy/. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonego pedagoga i psychoterapeutę. Zatem masz pewność, że Twoje dziecko trafiło w dobre ręce. „Amikur” od kilkunastu lat pomaga dzieciom i młodzieży w przezwyciężaniu ich problemów, zmaganiem się z nimi i szukaniem rozwiązań. Prowadzone są tutaj również terapie dla młodzieży z zaburzeniami rozwojowymi takimi jak m.in. Zespół Aspergera, ADHD, zaburzenia zachowania i emocji. Terapeuci wciąż doskonalą swoje umiejętności, podnoszą kompetencję, zdobywają nowe doświadczenia, certyfikaty. Wszystko to w trosce o wysoką jakość oferowanej pomocy.