Wpływ hormonów na libido kobiet

Hormony mają bardzo ważny udział w organizmie każdej kobiety. Wpływają one na libido kobiety, które ma bezpośredni wpływ na takie czynniki jak stan zdrowia, więzi z partnerem czy wielu innych.

Hormony mają bardzo ważny udział w organizmie każdej kobiety. Wpływają one na libido kobiety, które ma bezpośredni wpływ na takie czynniki jak stan zdrowia, więzi z partnerem czy wielu innych. To dzięki właśnie hormonom kobiety tak bardzo różnią się od mężczyzn. Poza tym hormony regulują poczucie pożądania kobiety. Odpowiadają one za stymulację sfer w mózgu, które wpływają na erotykę. Dzięki temu kobieta jest w stanie zakochać się i postrzegać konkretną osobę jako atrakcyjną i podniecającą. Poza tym hormony opisują nasz temperament seksualny i decydują o chęci na zbliżenie. Hormony decydują o aktywności seksualnej kobiety przez całe jej życie.

Hormony wpływające na libido kobiety

  1. Endorfiny – Jedne z najważniejszych związków organicznych w naszym ciele. Obszary mózgu w których są wytwarzane odpowiadają za uczucia i emocje. Poprzez to wpływają na dobre samopoczucie, łagodzą ból, eliminują stres i w momentach współżycia doprowadzają do stanów euforycznych. Znaczne ilości endorfin wydziela się również w momencie zakochania. Przy satysfakcjonującym współżyciu ich poziom gwałtownie wzrasta, a przy niskim poziomie – jakość życia seksualnego gwałtownie spada. Dlatego warto zadbać o odpowiednią gospodarkę hormonalną endorfin w naszym ciele.
  2. Estrogeny – wpływają na kształtowanie się kobiecej sylwetki, psychikę i również wpływają na poziom libido. Sterują również seksualnymi reakcjami każdej kobiety.
  3. Testosteron – jest to główny hormon płciowy męski, który posiadają również kobiety. Odpowiada on za utrzymacie organizmu w dobrej formie fizycznej i psychicznej. Kobiety z większych poziomem testosteronu charakteryzuje większy popęd seksualny. Ponadto wzmaga on pożądanie i szczytowanie.
  4. Progesteron – jego głównym zadaniem jest przygotowanie macicy do zagnieżdżenia się komórki jajowej i utrzymanie ciąży. Ma on znacznie głównie w okresie po owulacji. Wówczas jego poziom zdecydowanie wzrasta co wpływa na wyciszenie libido kobiety.
  5. Prolaktyna – jego najwyższe stężenie notuje się u kobiet zaraz po porodzie. Wówczas wysoki jej poziom blokuje owulację i znacznie osłabia popęd płciowy. Ma to przede wszystkim na celu zapobiegnięciu kolejnemu, zbyt szybkiemu poczęciu i pozwala na regenerację kobiety.
  6. Dopamina – sprzyja prawidłowemu działaniu układu nerwowego. Przekazuje on impulsy do naszego mózgu, dzięki czemu pobudza go. Przy współżyciu podwyższa to nasz nastrój, daje uczucie przyjemności i euforii.

Więcej w tym temacie znajdziesz na https://sexactive.pl/

Skutki złej gospodarki hormonalnej

Jak już się domyślamy, nieodpowiednia gospodarka hormonalna skutkuje przede wszystkim brakiem ochoty na seks. Mogą to być również następstwa wielu chorób – takich jak cukrzyca czy zespół policystycznych jajników. Kobiety chorujące na cukrzycę mogą mieć zaburzoną wrażliwość na stymulację seksualną. Antykoncepcja hormonalna może być bezpośrednim powodem złej gospodarki hormonalnej w naszym ciele. Wpływa ona też na poziom libido kobiety.

Wiele rzeczy wpływa na uczucie pożądania, a gospodarka hormonalna jest tutaj najważniejsza. Warto o nią zadbać i porozmawiać z odpowiednim specjalistą.